strana 1 z 4 následující >

Vliv tepové frekvence na ježdění [4/6]

V průběhu závodu a nebo v krizové (stresové) situaci je jezdec v módu "fight or flight". Stresový režim vyplaví z nadledvin do krevního oběhu adrenalin. Zvyšuje se činnost srdce a krevní tlak. Tepová frekvence jezdce je v průměru dvojnásobná oproti klidovému stavu a místy vystřeluje nad hranici dvouset úderů za minutu [2,3].

Silový trénink nejen pro jezdce [3/6]

Dnes už lidé chápou důležitost pohybu v běžném životě i v ježdění. Stoupající množství, například běžců, je toho důkazem. Zajímají se o lepší životosprávu, vyhledávají kvalitnější potraviny, dodržují dostatečné množství spánku a regenerace. Málokdo je proti. Ale co je to silový trénink? Proč by jsi ho měl provozovat, i když není tvým cílem hromada svalů?

Technika jízdy - panika

Pravá ruka ovládá plyn a přední brzdu. Levá ruka spojku. Levá noha řadí a pravá brzdí. Celé vaše tělo se hýbe v harmonii s motorkou. Co ale ovládá vaše končetiny?

Proč běhat nestačí? [2/6]

Nemám nic protí běhu. Sám běhávám a myslím si, že každý člověk by měl umět běhat. Doba je taková, že jsme na to u sezení na židlích, v autech a u počítačů, zapomněli. "Když se od počítače zvedne hrbatý, slabý a obézní opičák a rozběhne se, bude to běhající hrbatý, slabý a obézní opičák." - Pavel Macek.

Potřebují motorkáři pohybovou přípravu? [1/6]

Když jsem v posledním roce přešel z městského a turistického provozu na okruh, ani jsem netušil, jak velmi je fyzická příprava důležitá. Celý den pečený za živa na slunku v kůži, bolavé zápěstí, ramena, nohy a záda. Můj výkon v průběhu dne kolísal a moje tělo bylo unavené. Začal jsem přemýšlet, proč tomu tak je a pochopil jsem, že se musím věnovat i fyzické přípravě.

Technika jízdy: Jak projet utahovák

Možná jedna z nejobávanějších záležitostí pro motorkáře je, když na tebe vybafne utahující se zatáčka, nebo-li “utahovák,” jak se těmto typům zatáček říká na okruhu.  Když totiž najedeš do takové zatáčky v plné palbě a nečekáš, že se utáhne, tak možná dáš správně apex (vrchol zatáčky), ale je velice pravděpodobné, že na výjezdu už budeš v protisměru nebo na okruhu v kačírku.

Simon říká - podvozek

Simon Crafar, bývalý motocyklový závodník a dnes velmi uznávaný instruktor, odpovídá ve svém blogu na otázky jezdců. Tentokrát přišel na řadu podvozek.

Technika jízdy - 8 chybných přístupů k okruhovému ježdění

Hodně z nás si cestu k okruhovému ježdění našlo samo. Nebyl nikdo, kdo by poradil (pokud jste neměli zkušenějšího kamaráda), infromace nebyly běžně dostupné a i samotné ježdění bylo relativně drahé. Dnes je situace pro začínající jezdce mnohem přívětivější, i když chyby, které dělají, jsou pořád stejné.