MotoGP Portimao: Bagnaia odrazil Viñalese a Bezzecchiho

Portimao_1

Drama, penalizace a dechberoucí manévry v čelní skupině. Otvírák sezóny byl plný příběhů!

Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) v Portugalsku skóroval double. K vítězství ve sprintu přidal první místo i v hlavním závodě víkendu. Neměl to ale jednoduché. Maverick Viñales (Aprilia Racing) držel Pecca pod tlakem po celou dobu závodu a na vítěze ztratil pouhých 0.687 vteřiny. Na své první vítězství si tak bude muset ještě počkat. Pokud se mu to podaří, bude jediným jezdcem, který kdy vyhrál závod na třech různých motocyklech. Pódium doplnil Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing Team).

O počáteční drama v boji o přední příčky se postaral Marc Marquez (Repsol Honda Team), který neodhadl brzdný bod a kolidoval s domácím hrdinou Miguelem Oliveirou (CryptoData RNF MotoGP Team). Marquez utrpěl zlomeninu první metakarpální kosti na své pravé ruce. Kvůli operaci příští závod v Argentině vynechá. Stejně tak Miguel Oliveira, u kterého hlubší lékařská prohlídka odhlalila zranění, které si vyžádá rekonvalescenci.

Portimao_5

Do první zatáčky po startu se řitil Jorge Martin (Prima Pramac Racing), ale byl těsně předjet Oliveirou, který předvedl fenomenální start. Pozice ve vedoucím hloučku se pak začli míchat. O napětí se postaral Marquez, který byl po kontaktu s Martinem na chvíli mimo sedlo svého motocyklu, ale místo před Martinem udržel.

Na konci prvního kola vedl před domácím publikem Oliveira před Martinem a Bagnaiou, ale aktuální mistr světa proklouzl v první zatáčce před Martina. Ne dlouho potom zaútočil i na Oliveiru a získal první pozici v závodě. Pak přišel dramatický moment.

Portimao_9

Marquez škobrtnul o Martina při pokusu o předjetí, což vedlo k přímému nárazu do Miguela Oliveiry. Oba jezdci spadli a nepokračovali dále v závodě. Martin byl donucen vyjet z dráhy, ztratil několik pozic a pořadí se opět promíchalo. Za vpředu neohroženého Pecca se dostal Viñales a započal litý boj o vítětzství.

Kolo za kolem se mezera mezi oba vedoucími jezdci vyrovnávala. Jakmile Bagnaia trochu popojel, Viñales ihned odpověděl rychlým kolem a mezeru opět dotáhl. V poslední kole Viñales dotáhl ztrátu na až na půl vteřiny, ale Aprilia nebyla ani jednou dostatečně blízko pro útok. Bagnaia zůstal klidný a bezchybný a získal své první letošní vítězství. Viñales dojel druhý a útok na prémieové vítězství odložil do Argentiny.

Portimao_8

Mezitím se Bezzecchi nalepil ma Alexe Marqueze (Gresini Racing MotoGP) a Jacka Millera (Red Bull KTM Factory Racing), ale nakonec se mu podařilo odpoutat a vytvořit si komfortní náskok nad bojem o čtvrté místo.

Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) masivně stahoval svého nového týmového kolegu a Alexe. Nedlouho potom se do boje připojili jezdci Johann Zarco (Prima Pramac Racing) a Aleix Espargaro (Aprilia Racing). Nemůžeme opomenout ani Fabia Quartarara (Monster Energy Yamaha MotoGP), který v posledních kolech a nepovedé úvodní části závodu dostihl skupinku bojující o čtvrté místo.

Portimao_7

Po impozantním posledním kole získal čtvrtou pozici Johann Zarco, jen několik setin sekundy před Alexem Marquezem. Binder se musel spokojit se šestým místem, těsně před Millerem za nimž protnuli cílovou čáru Aleix Espargaro a Fabio Quartararo. Mezi čtvrtým a devátým místem byla mezera pouhé jedné vteřiny. Alex RIns (LCR Honda Castrol) doplnil top ten před Joanem Mirem (Repsol Honda Team), který si odpykal trest v podobě long lapu.

Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu), Augusto Fernandez (GASGAS Factory Racing Tech 3) a Franco Morbidelli (Monster Energy Yamaha MotoGP) si rozebrali poslední bodovaná umístění.

Marc Marquez za svůj manévr obdržel penalizaci dvou long lapů do dalšího závodu.

Portimao_4

PECCO BAGNAIA:

"Byl to opravdu dlouhý závod. Tak jako tak jsem velmi šťastný. Před sezónou jsme odvedli vynikající práci a sezónu jsem odstartoval přesně podle mých představ. Jsem velmi šťastný, musíme takto pokračovat dále. Chyběla mi tu moje snoubenka. Děkuji týmu a akademii za neuvěřitelný práci, kterou před sezónou odvedli!"

MAVERICK VIÑALES:

"Cítím se dobře. Myslím, že práce, kterou jsme tento výkon odvedli se vyplatila, vlastně jsem docela šťastný. K předjetí mi kousek chybělo, snažil jsem se opravdu hodně, ale Pecco měl maličko navrch. V posledním kole jsem do toho dal všechno, brzdil jsem velmi pozdě, ale zadní guma už to měla za sebou. Gratuluji svému týmu, pracovali jsme dobře a wow, jsem opravdu štastný. Toto je začátek. Stavíme tým a novou motorku, nevím co mám říct, naším cílem je bojovat vpředu a to se nám dnes povedlo."

MARCO BEZZECCHI:

"Cítím se opravdu šťasný, protože včera jsem udělal chybu, ale byl jsem již rychlý. Věděl jsem, že dneska bude klíčový start a ten se podařil. Pak jsem se jen snažil tlačit a dostal se za Mavericka. Soustředil jsem se jen na něj, ne na to, co se odehrávalo za mnou a dařilo se mi zajíždět rychlá kola. Tohle je vše pro tým, takže jim děkuji, děkuji rodině a přátelům doma. Teším se do Argentiny!"

Portimao_2