Aktuální vývoj plánu pro sezónu MotoGP 2020

7. 4. 2020 – Pac!enT – zdroj: rossi-yamaha.cz, foto: MotoGP.com
7Dub
Aktuální vývoj plánu pro sezónu MotoGP 2020

Podle poslední zprávy organizátor předpokládá, že by měla sezóna začít závodem ve španělském Jerezu, ale není potřeba připomínat, že po oficiálním potvrzení celosvětové pandemie corona viru může dojí k dalším změnám.
Zcela vyloučeno není ani to, že se v sezóně nepodaří odjet povinných 13 závodů, které jsou nutné pro regulérnost šampionátu, tzn. udělení titulů mistra světa atd.


AKTUALIZOVÁNO 7. dubna 2020 v 15:00

Dnes bylo bohužel vydáno další prohlášení pořadatele mistrovství světa MotoGP o tom, že se kvůli pokračující krizi spojenou s pandemií čínského Covid19 odkládají další dva závody letošního kalendáře MotoGP. Tentokrát se jedna o dva ikonické závody, jež pravidelně bývají jedněmi z vrcholů sezóny, Velkou Cenu Itálie v Mugellu a Velkou Cenu Katalánska v Barceloně. Vzhledem k vážnému průběhu pandemie v těchto zemích to zřejmě pro nikoho není velkým překvapením.
Podle pořadatele se zatím jedná jen o odložení bez toho, že by byl určen náhradní datum, ale začíná být čím dál tím jistější, že se všechny závody nebudou moci odjet. Naopak, bude zřejmě vyžadovat velké úsilí, aby bylo vůbec odjeto tolik závodů, které jsou potřeba k regulérnosti šampionátu. Jejich minimální počet je stanoven na 13 závodů, ale zástupci továren MSMA ve shodě s asociací týmů IRTA horečně hledají možná řešení, kde je jedním ze scénářů mimořádné snížení minimálního počtu závodů na 10. Mezitím také již zřejmě došlo k předběžné formální dohodě na tom, že bude s cílem snížení nákladů zmrazen vývoj motocyklů na následující dvě sezóny, tedy 2020 a 2021.
Jak vidíte, tak se situace i nadále vyvíjí každým okamžikem a myslím že se shodneme na tom, že bychom možná mohli být rádi za to, pokud by sezóna začala v srpnu závodem v Brně.
Uvidíme, jak to bude dál vyvíjet….
Zdroj: MotoGP a GPone.

AKTUALIZOVÁNO 2. dubna 2020 v 17:00

Předpokládám, že všichni, kteří jsou alespoň částečně při vědomí a sledují sdělovací prostředky nemohli očekávat, že se bude moci šampionát MotoGP rozjet podle již poněkolikáté změněného plánu, ve kterém byl až do dnešního dne v pořadí závod na okruhu v Le Mans, který se měl jet 17. května. Závod byl dnes zatím “odložen”… Náhradní datum však k pokračující krizí kolem epidemie čínského viru Covid19 nemohl být určen. Podle toho, jak se bude v nejbližších dnech situace vyvíjet, tak bude Dorna nucena pracovat také s termínem závodu v Mugellu, který je další v řadě a jehož datum je zatím stanoveno na 31. května. Oficiální zpráva ZDE

KALENDÁŘ ZÁVODŮ MotoGP pro rok 2020

POŘADÍ ZÁVODU
DATUM
OKRUH
POZNÁMKA
1
8. Března - ZRUŠENO
    Losail
    KATAR
noční závod
1
ODLOŽENO
    Jerez
    ŠPANĚLSKO
2
ODLOŽENO
    Le Mans
    FRANCIE
3
31. Května
    Mugello
    ITÁLIE
4
7. Června
    Catalunya
    KATALÁNSKO
5
21. Června
    Sachsenring
    NĚMECKO
6
28. Června
    Assen
    NIZOZEMÍ
7
12. Července
    KymiRing
    FINSKO
8
9. Srpna
    Brno
    ČESKÁ REPUBLIKA
9
16. Srpna
    Red Bull Ring
    RAKOUSKO
10
30. Srpna
    Silverstone
    VELKÁ BRITÁNIE
11
14. Září
    Misano
    SAN MARINO
12
27. Září
    Aragon
    ŠPANĚLSKO
13
4. Října
    Buriram
    THAJSKO
14
18. Října
    Motegi
    JAPONSKO
15
25. Října
    Philip Island
    AUSTRÁLIE
16
1. Listopadu
    Sepang
    MALAJSIE
17
15.Listopadu
    Austin
    USA
18
22. Listopadu
    Rio Hondo
    ARGENTINA
19
29. Listopadu
    Valencie
    ŠPANĚLSKO

AKTUALIZOVÁNO 26.března 2020 v 15:00

Jak asi všichni dobře vidíte sami, tak se situace s vývojem celosvětové pandemie vyvíjí směrem, který bohužel nedává příliš důvodů k optimismu. Původně plánovaný “první” závod sezóny 3. května ve španělském Jerezu, byl dnes na základě kriticky se vyvíjející se situace nejen ve Španělsku “odložen”. Oficiální zpráva ZDE
Tentokrát však Dorna ani nestanovuje datum, kdy by se mohl závod v Jerezu jet, protože se situace vyvíjí tak rychle, že již následný vývoj nelze ani odhadovat. Zřejmě tedy nastává čas na to, kdy je nutné si připustit, že může nastat zcela bezprecedentní situace a sezóna MotoGP bude nakonec zrušena, protože je čím dál tím více pravděpodobné, že po zrušení letní Olympiády 2020 budou následovat také ostatní sporty.

Dorna se všemožně snaží nějak udržet pozornost fanoušků, a tak na tuto neděli 15:00 zorganizovala závod mezi jezdci MotoGP, ovšem pouze na Play Station…. Pojede se na 6 kol na virtutálním okruhu v Mugellu a Valentino Rossi, s jehož účastí se původně počítalo také, se nakonec této akce nezúčastní. Svoje herní umění tak předvedou například oba Marquezové, Vinales, Qartararo, Rins, Mir, Espargaro, Bagnaia, atd. Na tento “závod” se budete moci podívat zdarma na MotoGP, kde mají také všichni registrovaní dostupný zdarma celý video archív na MotoGP.

AKTUALIZOVÁNO 21.března 2020 v 14:00

Podle informací zveřejněných na webu GPone vydala Dorna prostřednictvím svého technického ředitele Dannyho Alridge nařízení závodním oddělením jednotlivých továren, ve kterém se od nadcházející středy zakazuje pokračování ve vývoji motorů a aerodynamiky. Tento krok je veden zejména současným stavem v Itálii a Rakousku, kde jsou zde sídlící továrny a týmy vývoje mimo provoz z důvodu virové nákazy, zatímco v Japonsku zejména Honda, ale zřejmě také Yamaha a Suzuki, mohou celkem bez obtíží pokračovat ve vývoji. Toto opatření bude provedeno jakousi virtuální pečetí na výrobní dokumentaci uvedených komponentů, která musí být zaslaná pořadateli šampionátu a provedení motocyklů podle ní bude možné zkontrolovat. Nicméně zůstává faktem, že toto opatření mělo přijít dříve, protože není pochyb o tom, že zejména Honda stačila poslední tři týdny čas navíc naplno využít k tomu, aby se pokusila vyřešit obtíže, které byly na posledním testu v Kataru zcela zjevné. Při standardním postupu by  Honda neměla šanci tyto problémy vyřešit před zapečetěním motorů a registraci aerodynamického provedení před prvním závodem sezóny. Opatření vejde v platnost po vzájemné dohodě Dorny, továren a asociace týmů IRTA.

AKTUALIZOVÁNO 20.března 2020 v 21:30

Podle informace z webu MotoGP ZDE je nyní na oficiální stránce šampionátu k dispozici celý video archiv zdarma a to počínaje rokem 1992 a to až do okamžiku začátku šampionátu, čehož se doufejme dočkáme.

Pac!enT

Pavel alias Pac!ent - pochází z rodiny motocyklového závodníka. Fanoušek všeho co jezdí na dvou kolech a má motor. Od roku 2010 provozovatel a redaktor webu pro fanoušky závodů MotoGP a Valentina Rossiho - Rossi-Yamaha.cz, dříve Rossi-Ducati.cz.
pacient@rossi-yamaha.cz
Loading...