Shake down test MotoGP Sepang 2020

3. 2. 2020 – Pac!enT – zdroj: rossi-yamaha.cz, foto: motogp.com
3Úno
Shake down test MotoGP Sepang 2020

Předtím, než se na trati okruhu v Sepangu v pátek 7. února 2020 objeví celá sestava smluvních jezdců pro následující sezónu, se na trati v neděli poprvé objevily motocykly královské kubatury MotoGP, aby s nimi testovací jezdci a nováčci v kategorii MotoGP provedli první zkušební jízdy poté, co továrny na motocyklech v průběhu zimy pracovaly.


Den 1. Na trati se tak první den shake down testu objevili vedle testovacích jezdců oba nováčci Brad Binder na KTM a Alex Marquez na Hondě, ale nejrychlejší čas zajel Dani Pedrosa s KTM. Pozornost poutal také nový prototyp Aprillie, ale k nejočekávanějšímu okamžiku návratu Jorge Lorenza v sedle Yamahy M1 nedošlo, protože Lorenzo teprve v průběhu neděle přicestoval do Malajsie.

Den 2. V pondělí 3. února již Lorenzo dorazil na okruh, ale podle posledních aktuálních informací dnes ještě jezdit nebude, nicméně pro fotografy před boxem Yamahy zapózoval. S novou Yamahou tak vyjel na trať pouze testovací jezdec Nakasuga, zatímco v boxech testovacího týmu se objevil také Silvano Galbusera, který bude šéfmechanikem testovacího týmu. Jeho přítomnost je nepochybně velmi přínosná také pro přenos informací z testovacího týmu směrem k týmu Valentina Rossiho a jeho novému šéfmechanikovi Davidu Munozovi. Také druhý den byl nejrychlejším jezdcem Dani Pedrosa s KTM, který se s časem 1:59,8 dostal na pouhé dvě desetiny za loňský rekordní čas Valentina Rossiho v závodu 1’59.661. (rekord Quartarara v loňské kvalifikaci má však hodnotu o 1,3 sekundy nižší). Za Pedrosou skončil druhý Pol Espargaro také na KTM a za nimi třetí Alex Marquez, který už ale zítra testovat nebude, kvůli oficiálnímu představení týmu v Jakartě.

Den 3. V poslední den shake down testu se na trati konečně objevil Jorge Lorenzo, který odjezdil celkem 46 (!) kol v sedle Yamahy, když svůj čas postupně zlepšoval až na konečných  2:00,506, což je čas srovnatelný s jeho kvalifikačním časem z loňského roku, kde na Hondě zajel 2:00,478.  S tímto časem den zakončil na osmé pozici s vteřinovou ztrátou na nejrychlejšího jezdce, kterým byl v poslední den shake down testu Pol Espargaro na KTM s časem 1:59,444. Za ním o necelé dvě desetiny zaostal jeho bratr Aleix na Aprilii. Pro informaci – KTM a Aprilii je povoleno zúčastnit se shake down testu se smluvními jezdci z důvodu ustanovení pravidel, kde je uvedeno, že továrny, které nemají na svém kontě vítězství mají k dispozici více testovacích dní se smluvními jezdci. 

Podle sdělení Meregalliho byl Lorenzo spokojený stejně jako vedení týmu Yamahy, ale měl k dispozici jen loňskou verzi Yamahy M1. Testovat už bude jenom v poslední den oficiálních testů, tedy 9. února a  to jednoduše proto, že Yamaha na tento test nemá dostatek materiálu na to, aby ho nechala testovat více. Navíc v Sepangu podle něho není kompletní sestava testovacího týmu, který je kromě Galbusery složen výhradně z Japonců….

Jorge Lorenzo: “Cítil jsem se na Yamaze okamžitě velmi dobře, sedíme si spolu. Je to jako být zpět doma. První kola to byly opravdu silné emoce. Měl jsem trochu obavy, že se charakteristika motorky za poslední tři roky hodně změnila, zejména v některých oblastech, ale není tomu tak, moc se to nezměnilo. Motorka je konkurenceschopná a už jsme dokonce byli schopni sdělit nějaké náměty na to, jak by se mohla ve slabých stránkách ještě zlepšit. Fyzicky jsem na tom dobře, záda mě nebolela, Yamaha není na fyzičku tak náročná, jako ostatní motorky. Takže za mě jsem s výsledkem tohoto dne spokojen. Samozřejmě že potřebuji více kol na to, abych lépe porozuměl tomu, jak z motorky dostat maximum. Přesto jsem ale zajel docela slušný čas a příště to bude doufám ještě lepší. Moje role u Yamahy je nyní jiná, než jaká byla v minulosti, práce bude mnohem méně a stresu také. Jízdu na motorce ale miluji a tak jsem u Yamahy zpět proto, abych si to užil a pomohl jí dostat se znovu na vrchol. Yamaha, tak jako všechny tovární týmy bez koncese, má možnost uplatnit tři starty na divokou kartu, ale na nějakých podrobnostech jsme se zatím nedomlouvali.” prohlásil po testu v krátkém vyjádření pro Dornu Jorge Lorenzo a přiživil tak spekulace o tom, že by mohl startovat v Barceloně, nebo možná už v Mugellu.

Pro novinky z testu se nepochybně vyplatí sledovat twitter webu GpOne, který na testy vyslal svého zpravodaje. 

 

Galerie z shake down testu na webu MotoGP ZDE

Pac!enT

Pavel alias Pac!ent - pochází z rodiny motocyklového závodníka. Fanoušek všeho co jezdí na dvou kolech a má motor. Od roku 2010 provozovatel a redaktor webu pro fanoušky závodů MotoGP a Valentina Rossiho - Rossi-Yamaha.cz, dříve Rossi-Ducati.cz.
pacient@rossi-yamaha.cz
Loading...