TECHNIKA JÍZDY - padání

Jedním smutným faktem našeho sportu je, že nehody se stávají častěji, než bychom chtěli a často skončí zraněním. Raději než přemýšlet nad možnostmi, když letíte vzhůru nohama, je lepší zamyslet se trochu dopředu a podniknout patřičné kroky v průběhu pádu.

Zaprvé, nejdůležitější je zůstat na dvou kolech a vůbec nepadat ;). Nikdo vám za pád nedá medaili nebo peníze a žádní rozhodčí nehodnotí tabulkami od jedné do deseti. Na okruhu jsou věci trochu jinak než na normální silnici. Jak se jezdec učí nové dovednosti a zlepšuje stávající, stále více se přibližuje hranici pádu. Už jste to slyšeli mockrát a řekneme to ještě jednou: pokud chcete jet na hranici možností, jedině na okruhu.

Správná výbava je základ

Musíte být připraveni, ještě než sednete na motorku. Dobrá výbava je nutností, stejně jako správně fungující stroj. Jistě nechcete spadnout jen kvůli špatnému tlaku v pneu nebo něčemu podobnému. A aby vás výbava ochránila, musíte ji mít na sobě. Dobrá fyzická kondice může zmírnit závažnost zranění, pravidelně se protahujte před jízdou.

Někteří tvrdí jezdci se snaží s motorkou zápasit a dostat pád pod kontrolu, ale pro většinu z nás je nejlepší volbou nechat motorku být a vyhnout se tomu, aby nás při pádu trefila.

padani_01

Padáme, padáte, padají...

 Nyní k samotnému pádu. Náš první instinkt, křečovitě se stáhnout a možná i zavřít oči, je úplně špatně. Při pádu se toho dá hodně udělat a k tomu je potřeba i vidět. Buďte ostražití a nečekejte jen na to, jak se vám před očima bude míhat země a obloha. Velkou chybou, kterou dělá spousta jezdců je, že se drží motorky dávno potom, co je jisté, že již nelze nic zachránit. Jezdcům se někdy držení řídítek vyplatí tím, že pak rychleji zvednou motorku a opět vyrazí. Realita je ale taková, že čím blíže jste k motocyklu, tím větší je šance, že vás motorka trefí nebo se vám do něčeho zamotají končetiny. Pokud víte, že už pádu nezabráníte, nechte motorku být, nebo lépe, odstrčte ji od sebe.
 
Prvotní náraz na zem způsobí největší zranění. Držte končetiny tak u těla, jako to jen jde a uvolněte tělo před dopadem.

V průběhu pádu je důležité zůstat tak uvolněný, jak jen to půjde. V každém typu pádu se snažte odolat přirozené reakci ztlumit pád rukama. Snažit se zmírnit dopad roztažením rukou povede jistě ke zlomenému zápěstí. Motorkářské vybavení má na strategických místech chrániče a je lepší dopadnout na tyto zesílené body na loktech, ramenou a zádech, než na zápěstí, které je křehké a málo chráněné. Jestliže zvládnete počáteční pád na zem bez vážného zranění, šance, že odejdete po svých, jsou veliké.

Jakmile jste dopadli, snažte se převrátit na záda a nohama dopředu. Tak uvidíte kam kloužete a na zádech je váha dobře rozložená.

padani_01_1

Po dopadu

Jakmile jste dopadli na zem, je důležité udělat všechno proto, abyste se nezačali kutálet. Obecně je dobré nemáchat kolem sebe rukama, ale musíte se pokusit zabránit roztočení svého těla. Čím více jste stočení do klubíčka, tím pravděpodobnější je, že se začnete velmi rychle kutálet. To může vést skoro jistě ke zlomeninám a prodloužení samotného pádu. Pokud možno, snažte se převrátit tak, abyste klouzali po zádech. Váš páteřák (nosíte samozřejmě páteřák, že?) je ideální plocha pro rozložení váhy a čím větší plochou dřete o zem, tím dříve zastavíte. Důležité je být po celou dobu uvolněný a hýbat končetinami tak, abyste se vyhnuli dalšímu zranění. Například zpomalovací zóny jsou plné něčeho, o co se můžete zachytnout a roztočit (přechod mezi asfaltem a kačerem, obrubníky…) a proto chceme těmito místo proklouznout tak hladce, jak jen to bude možné. Zvedáním končetin, které jsou vepředu ve směru pádu, zamezíte roztočení se. Zní to nemožně? Byli byste překvapení, kolik se toho dá zachránit a čemu všemu se lze vyhnout.

padani_03

Další velkou chybou těch, co havarují poprvé, je snažit se postavit na nohy ještě před tím, než se pád zastaví. To je další dobrý recept, jak se při pádu roztočit a je vhodné opravdu stát, než se pokusíte zvednout na nohy. Dobrá taktika je napočítat do deseti potom, co si myslíte, že pád už skončil. Zkontrolujte své tělo, a pokud něco opravdu bolí, vyčkejte na pomoc.Jakmile je po pádu, vyhodnoťte, co se stalo. Nejenom jak k pádu došlo, ale také co jste mohli během pádu udělat.

I když se vyhnete vážnému zranění, zůstane po pádu strnulost a bolestivost, se kterou se musíte vypořádat následující dny. Střídejte teplo a chlad na obzvlášť bolestivých místech a pravidelně se protahujte, abyste zabránili zkrácení svalů. Samozřejmě navštivte nemocnici, pokud cítíte, že je něco špatně. A co víc? Poučte se ze své zkušenosti, snad tyto znalosti nebudete muset znovu užít, ale být připraven nebolí.