Jízda na závodním stroji na nejvyšší úrovni vyžaduje vysokou fyzickou kondici (jezdci MotoGP, nebo WSBK jsou někdy pěkní fitness fanatici). Třeba Ben Spies, má vlastní cyklistický tým a občas se zúčastňuje i nějakých závodů. BMW posilá svoje jezdce na "fitness kempy" připravovat se na vrcholné výkony. Jízda na sportovní motorce (ať už na okruhu, nebo v terénu) je prostě fyzická aktivita a dobrá fyzická kondice přispěje k lepšímu a bezpečnějšímu výkonu.
Dobrá fyzička vám při jízdě pomůže hned v několika oblastech. Na trati vám větší výdrž pomůže ve vyšší konzistenci času na kolo v průběhu celého závodu (u endurance to platí dvojnásob). To znamená, že budete stejně rychlí jak na začátku závodu, tak i na jeho konci, a to může být rozhodující faktor ve váš prospěch. Při tréninku na okruhových dnech se zase na konci dne tolik neunavíte. To vám umožní neustále pracovat na svém zlepšení i v posledních jízdách, únava vás nebude omezovat. Pokud jste unavení, poslední dvacetiminutovku budete těžko lámat rekordy. A nejenom to. Budete méně náchylní k jezdeckým chybám, které mohou vést až k pádu. A když už spadnete, pokud budete fyzicky fit, bude čas rekonvalescence znatelně kratší.

Motocykloví jezdci musí najít správný kompromis mezi sílou a výdrží. Chcete být dostatečně silní, abyste ovládali motorku ve všech situacích podle vašich představ. Nechcete ale být neobratná a těžká horda masa. Aerobní cvičení vám pomůže odstranit přebytečný tuk z těla, ale stejně tak nechcete být slabý kostlivec. Někde mezi je ten správný ideál.
Samozřejmě, každé správné cvičení by mělo být podloženo správnými stravovacími návyky. Existuje spousta šílených diet a návodů jak zhubnout, ale v našem případě je to spíše o střídmosti. Ujistěte se, že váš jídelníček obsahuje správný mix zeleniny, ovoce, obilovin, mléčných výrobků a proteinů pro váš cvičební plán. Nespoléhejte na sportovní drinky, džusy, energiťáky, pijte také hodně vody, hlavně při cvičení. A co si budeme nalhávat, omezení alkoholu a cigaret taky není od věci. Doporučujeme navštívit lékaře, nebo profesionálního trenéra, než (drasticky) změníte svůj životní styl.
Nyní ke cvičení pro naše ježdění. Aby to mělo nějaký význam, je vhodné dva nebo více dnů v týdnu provozovat svalovou aktivitu, spojenou s zhruba 2,5 hodinovým aerobním cvičením týdně (záleží na intenzitě).
Aerobní cvičení je jakékoliv cvičení, které zvedne váš srdeční tep po delší časový úsek. Má vliv na vaši výdrž při delší jízdě. Jednou z oblíbených aktivit je třeba jízda na kole, ale i běhaní, plavání, nebo sporty jako fotbal, basketbal - cokoliv co rozpumpuje vaše srdce. Rychlá myšlenka: skutečný sport nerozvíjí jenom svaly, ale i koordinaci a mysl, takže je lepší, než sedět na rotopedu a tři hodiny čumět do zdi. Jízda v terénu je skvělé aerobní cvičení a zároveň pilujete své jezdecké schopnosti a cit pro prokluz kol. Na druhou stranu představuje vyšší riziko zranění.
Víme, že to není sranda do svého nabitého programu vměstat nějakou fyzickou aktivitu. Ale zkuste to a nacpěte si někam aspoň krátké cvičení (pravidelné!). Třeba choďte, nebo jezděte na kole do práce. Choďte po schodech, místo vození se výtahem.
A čeho konkrétně chceme dosáhnout? Podle CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Anglie) chceme docílit při aerobním cvičení 50-85% procent vašeho maximálního srdečního tepu (podle toho, jak náročně chcete cvičit). Svůj maximální srdeční tep si spočítáte podle vašeho věku. Vemte si váš věk a odečtěte jej od čísla 220. Takže pokud je vám třeba 29, váš maximální srdeční tep je 191 úderů za sekundu, při cvičení byste se měli tedy pohybovat mezi 96 (50%) a 162 (85%) údery za sekundu. Tyto údaje jsou orientačního rázu, jak říkáme, konzultujte s lékařem.
Pro nabrání svalové hmoty zvedejte činky, pracujte na posilovacích strojích. Můžete také cvičit bez strojů a dělat kliky, dřepy, nebo zkusit něco zábavnějšího jako třeba lezení po stěnách. Jedno negativum nabírání svalové hmoty je, že čím více svalů máte, tím jste těžší a méně obratní. Cvičte proto s lehkým závažím s vyšším opakováním, protože nechcete nabrat až příliš. V posilovně je dobré vybírat si cviky, které vám pomůžou s jízdou na motocyklu. Dřepy pomůžou s vysedáním a tlačením do stupaček, cviky na horní čast těla s řízením.

Ať už si svou tréninkovou dávku naplánujete jakkoliv, měla by sedět do vašeho rozvrhu a měla by vás bavit. Dodržujte ji a v průběhu času uvidíte výsledky. Stanovte si nějaké krátkodobé cíle pro lepší motivaci a nepřehánějte to hned ze začátku. Začněte pomalu a postupně svou aktivitu zvyšujte. Je nám jasné, že na řádný tréninkový plán nebudete mít čas, ale i když jen budete denně chodit na půlhodinové procházky a o víkendu jezdit na krosce, všimnete si zlepšení fyzičky při jízdě na závodní dráze.