MOTOhouse 12/2021

Prosincové číslo, to je v první řadě exkluzivní Bimota Tesi H2 a hned vedle ní první jízdní test očekávané novinky Honda NT1100. Okouzlit si vás dovolí rovněž svalnatý Indian Challenger nebo třeba Ducati Panigale V4, která nás opět přesvědčí, jak nadpozemsky úžasné je její charisma.

Nechybí samozřejmě ani plná nálož novinek pro sezonu 2022, které byly představeny před dvěma týdny na výstavě EICMA v Miláně. A speciálně na Silvestra si pak vychutnejte článek z historie Grand Prix, v ten den totiž oslaví sedmdesátiny skutečná ikona motocyklového sportu Kenny Roberts, ve své době trojnásobný mistr světa v pětistovkách.

Přejeme všem příjemný přelom roku, ať se vám náš časopis dobře čte, ať je vám s ním fajn. Hezký sváteční čas.

 

001

 

EXCKLUSIVE TEST – Bimota Tesi H2

Jakékoliv pochybnosti o tom, jaký účel má Tesi H2 v reálném světě, jsou napsány přímo před vámi na jednom z obrovských karbonových křídel. „Tesi“ ve volném překladu znamená, že „teorie by se měla prokázat“. Jinými slovy Tesi H2 je pokusem Bimoty dokázat teorii, že řízení rejdovým čepem je životaschopnou alternativou řízení a odpružení pro motorku.

 

002

 

PRVNÍ TEST V ČR - Honda NT1100

Vlastně to bylo nevyhnutelné a vůbec nešlo o to, „jestli“, ale spíš „kdy“. Honda se s NT1100 hlásí o slovo ve třídě klasických cestovních motorek zaměřených výhradně na silnici. NT nemá ambice jako Africa Twin, která je výborná i v terénu, byť staví na stejném základu. Tohle bude motorka, po níž spoustu let toužili majitelé Deauvillu nebo CBF1000F. Příjemný motor, pohodlná jezdecká pozice a skvělá ochrana před větrem.

003

MH TEST – Ducati Panigale V4

Když se řekne Ducati, každý si představí červeného býka na dokonalém podvozku, s tvrdými brzdami a se sex-appealem modelky ze světových přehlídek bez jediné známky nedokonalosti na těle. Když se řekne Ducati V4, tak si zase každý představí nekompromisní závoďák, který uřídí jenom Casey Stoner nebo Viva Miller a který má motor z jiné dimenze. Ano, skoro je to pravda, ale pak se zjeví Ducati Panigale bez S, a to je trochu jiná pohádka. A já vám teď povím proč.

 

004

NOVINKY 2022

Na veletrhu EICMA to letos vypadalo hodně jinak než předchozí roky. Spousta velkých značek chyběla, pavilonů bylo méně, lidí také. I přesto jsou tu ale podzimní žně a hromada novinek. Pojďte si je s námi projít…Aprilia Tuareg 660 / Benelli TRK 800 / CFMOTO SR-21 / Bimota KB4 / Honda CBR1000RR-R Fireblade SP 30th / Ducati Streetfighter V2 / Kawasaki Ninja H2 SX / Kawasaki Versys 650 / KTM 1290 Super Duke R EVO / Moto Guzzi V100 Mandello / MV Agusta Lucky Explorer 9.5 / Yamaha XSR900 atd.

 

005

MH TEST – Indian Challenger Dark Horse

Máma se mě ptá, jestli je to vůbec možný, že někdo dokáže dát skoro milion za motorku. A já ji na to řekl, že to nemusí být zákonitě bohatí lidé, ale právě tohle je typ motocyklu, který dokáže být pro mnohé splněním celoživotního snu. Stalo se mi to už při testu R18 a teď je to tady zase. Ukážu večer pár kamarádům fotky stroje, který máme zrovna v testu, a okamžitě se na mě řítí lavina dotazů přibližně tohoto znění: „Jaký to je ve srovnání s tou osmnáctkou BMW?“ „Hele, má to grády, ale mám to měnit za Gold Wing?“ „Jééé, velkej Indian, jaký je v porovnání s Harleyemi?“

 

006

 

MH TEST – CFMOTO 300SR

Tříkilo SR vypadá v téhle barvě zatraceně dobře. Dokáže potěšit i jízdně? Vydali jsme se to zjistit. Je to první plně kapotovaná motorka od CFMOTO, která se rychle a pevně začíná zabydlovat na našem trhu jako jeden z předních hráčů. A se svými závodními polepy, ostrým designem a otočenými vidlicemi dává jasně najevo, že má v úmyslu potěšit především mladé paliče, kteří chtějí trávit pozdní pubertu s kolenem zabořeným v asfaltu.

 

007

MH TEST – Suzuki SV60X

Stará láska. S eSVéčkem jsem před třema rokama zažil jeden z nejkrásnějších jízdních zážitků. Dost možná to má co dělat s tím, že jsem na něm vezl svou tehdy naprosto čerstvou holku. Ale pamatuju si jasně dodnes, kolik radosti mi přineslo! I ve dvou (fakt!) mi dokázalo dát tak úžasný pocity z jízdy jako opravdu málokterá motorka.

 

008

 

MH na akci – Yamaha MX PRO TOUR 2021

Rok 2022 je u Yamahy rokem dvoutaktů, které umí nádherně zpívat. Dvoutakty k motokrosu stále ještě neodmyslitelně patří a je fajn, že si to myslí i Yamaha – jako jediný z japonských výrobců. Největší péči si vysloužila YZ125, kde najdeme přepracovaný motor, který díky přepracované hlavě, válci, pístu, ojnici, novému karburátoru Keihin, klapkám V-Force a novému časování přívěry nabízí výrazně vyšší výkon. Změny jsou i na výfukovém potrubí, na převodovce, která je nyní odolnější a měla by přinést i hladší řazení, nebo na silnější přední brzdě.

 

009

MH TEST Honda MSX125 GROM

Sedám do sedla s lišáckým úšklebkem a Karásek už ví, co bude následovat. Zase budu kravit! Fotky, které tady vidíte, jsou toho jasným důkazem, a proto jsme s nimi tentokrát vůbec nešetřili a pereme je tu do vás ze všech stran! O technické parametry vás však, vážení, neochudím! To by obzvláště v tomto případě byla velká chyba. Každého motoristu toto „mini“ musí totiž zajímat a jistě mu vrtá hlavou, co tepe v tomto, dalo by se říci hodinkářském, motůrku.

 

010

 

SPORT – MotoGP

Valentino Rossi. Dokázal obrovské věci, ale doba se změnila, vítězství a tituly už nejsou pro profesory doktorsky dokonalé jízdy, ale pro janky a divočáky. Valentino ve 42 letech už neměl věk na to, aby takhle permanentně vykukoval za limit. Přesto je obdivuhodné, jak dlouho dokázal udržet krok a jak silná v něm musela být touha po desátém titulu, stejně jako láska pro tenhle sport. Když jel ve Valencii čestné poslední kolečko, brečel a asi neprohádáme, když řekneme, že půl planety s ním (jó, my taky). Jedno je ale nad slunce jisté – po 14. listopadu 2021 nebude už nikdy silniční sport takový, jaký byl dřív.

 

011

 

HISTORIE GP – Kenny Roberts 70 let

Když naplno vstoupil do světa Grand Prix, bylo to s typicky americkým „velkohubým“ prohlášením, že získá hned tři mistrovské tituly naráz. Na mysli měl třídy Grand Prix 250 i 500 ccm a k tomu ještě v samostatném šampionátu také sedmsetpadesátky. Sebevědomí mu tedy rozhodně nescházelo, ovšem nutno uznat, že ve svých výrocích nijak nepřeháněl a jeho cíle byly opravdu zcela nereálné.

 

012

50 let HJC

Přilba, helma, blembák, kokos… Ať už se jí říká jakkoliv, ochrana hlavy je tu s námi skoro stejně dlouho jako samotné motorky a to, jak je důležité na ni nekašlat a nešetřit na ní, už zjistil nejeden z nás. Helmařských firem je na světě několik desítek. Od těch, které začínaly výrobou plátěných nebo kožených předchůdců přileb v první polovině 20. století.

013

 

JAK JEZDIT – řízení motorky v dešti

Zpomalte intuitivně. Na vodě má motorka delší brzdnou dráhu, daleko víc hrozí smyk. Obzvláště citlivě musíte dávkovat brzdy. Klíčem k bezpečné jízdě je plynulost všech vašich pohybů. Pokud začne pršet, nesmíte se dostat do křeče. Gumy mění ve vztahu k asfaltu své vlastnosti už od prvního okamžiku, kdy začne být silnice mokrá. Pokud začne krápat na silnici znečištěnou prachem či blátem, může to při počátku deště klouzat nejvíc (než se silnice opláchne).

 

014

 

CO MÁME V TLAPÁCH

V letošní sezoně jsme dostali na test vybavení od značek, které jsme zatím znali spíše z dálky. O to příjemnější na nás čekalo překvapení.

* Textilní bunda, LS2 Shadow Man Jacket

* Textilní kalhoty, Bering Cancun

 

015

PŘESTAVBA – BMW R18 Shinya Kimura

Jen málo jmen má ve světě customových motorek takovou hodnotu jako právě Shinya Kimura. Nenápadně působící chlapík, původně vystudovaný entomolog (studium hmyzu), dokonce může říct, že založil vlastní styl. Když se řekne „Zero Chopper“, většina fanoušků customu bude vědět. Ale to je dobré se vrátit zpět do roku 1992, kdy Shinya založil v japonském Okazaki dílnu s názvem Repair Shop Chabo. Tu brzy přejmenoval na Zero Engineering a začal tvořit svoje nízké Harleye v pevných rámech, které si brzy začaly dobývat oblibu i za hranicemi japonského císařství.

 

016

MH ROZHOVOR - Lucka Pokorná

Holky a mašiny! Ne, nebojte, nezačneme prozpěvovat, jen k sobě ta dvě slova tak nějak neodmyslitelně patří, stejně jako k motorkám naše milované dámy. Jednu zajímavou jsme nedávno potkali, tak jsme dali řeč. V létě se na českých motoakcích a především kolem značky Indian začala objevovat nová tvář. Usměvavá mladá dáma plná energie a s věčným smíchem na rtech. Jak jsme ale zjistili, zdaleka nejde jen o hezkou tvář a srandu. Lucka má co vyprávět.

 

017

 

MH na akci – Dinaric Rally

S Jarmecem jsme dva kámoši, kteří milují offroadové ježdění. A řekli jsme si, že na Ténérkách nejsme úplně marní a že bychom měli zkusit nějakou amatérskou rally. Jarmec jednoho dne hlásí: „Slyšel jsem o nějakým Dinaric Rally, pojedeme to! Prostě se zúčastníme a zkusíme to projet, klidně na posledním místě. Uděláme si pár fotek a jedeme domů.“ Cajk, něco málo příprav na motorce (hodně krytů všeho, co se může prorazit, podvozek, trošku zvuk přes Akrapózu mňamózu), měsíc před startem pár tréningů zaměřených na objem a výdrž. Jedeme!

 

018

 

Nový tištěný MOTOhouse 12/2021

V prodeji od středy 8. prosince 2021
cena časopisu 99 Kč (SK verze 3,80 €)
roční předplatné 850 Kč, 899 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

 

titulka_12