MOTOhouse 12/2022

Prosincové číslo motocyklového časopisu MOTOhouse je tady! Na 120 stranách se budete moct s námi svézt na jedné z nejočekávanějších motorek posledních let, kterou je bezpochyby nová Honda CB750 Hornet. Krotit ale budeme i divokou kompresorovou Kawasaki Z H2 SE či upištěné MV Agusta Brutale 800 RR. Těšit se můžete také na dvě novinky z Týnce nad Sázavou, jimiž jsou Jawa 350 Pérák a Jawa CL 300 Forty Two.  

Sportovním fanouškům pak určitě udělá radost rozsáhlý rozhovor s Filipem Salačem a nadšence do cestování jistě osloví vyprávění cestovatele Abela Kike Piña Rodrigueze, jehož kauza plnila v podzimních dnech svět českých sociálních sítí. A vše završeno redakčním The Best of 2022, v němž se ohlédneme za loňskou sezonu a propálíme, které motorky na nás letos udělaly největší dojem.

 

001

MH EXCLUSIVE – první test
nový Honda CB750 Hornet

Hornet byl vždy motorka pro toho, kdo miloval sportovní jízdu. Užít si zatáčky, na rovince mu pořádně zatopit a namířit ho k dalšímu apexu. Točivý čtyřválcový motor ze supersportu z něj dělal vcelku unikátní svezení, protože jste vlastně celou dobu honili otáčky, a největší smysl dával, pokud jste dokázali ručičkou otáčkoměru lízat začátek červeného pole.

 

002

MH FIGHT
2válcové naháče střední třídy

Nabušeno a natřískáno tu je. Současnost, to jsou dvouválcové motory, a pokud možno v co nejlehčích stavbách motorek. Udělejme si jejich přehled a využijme možnosti konfrontace s původní verzí Hornetu. Narazíme i na docela překvapivá čísla a zajímavé srovnání.

 

003

MH TEST
Kawasaki Z H2 SE

Povedlo se jí to znovu. Pokaždé mi dokáže vyrazit dech. Je úplně jedno, co máte doma v garáži nebo na čem jste kdy jeli. Kdykoliv totiž na Z H2 dáte úplně plný plyn, nezmůžete se na nic jiného než na ďábelský smích uvnitř přilby. Způsob, jakým tenhle velký naháč decimuje rovinky a okolní provoz, je něco zcela nevídaného. Nejde ani o jeho špičkový výkon – 200 koní

 

004

MH TEST
MV Agusta Brutale 800 RR

Jako celoživotnímu fanouškovi italských vozů (vlastním pár Alf) mně to samotnému leze krkem. Italové jsou schopni vyrobit doslova umělecká díla na dvou kolech. Motorky, za kterými se každý otočí, a při pohledu na ně stoupá tep a dostaví se pocit vzrušení. Do těchto vizuálně dokonalých strojů ale často zakomponují nějakou totální blbost, kravinu, chybu či jiný zásek. Prý to utvrzuje charakter. To to nemůžou jednou prostě udělat pořádně?

 

005

NOVINKY 2023

Máme za sebou druhý z hlavních podzimních veletrhů, milánský EICMA, takže nám dovolte, abychom vás pozvali k prohlídce toho nejnovějšího, co se na nás chystá. Motocyklový svět začíná být stále rozmanitější. Po letošku se nám trendy zase trochu mění. Hlavní pozornost je samozřejmě stále zaměřena na kategorie naháčů a cestovních endur, ale rozkvétají nám střední objemy. Není to tak dlouho, kdy byla největší rvačka v ringu s nadlitrovými motory, a najednou to vypadá na největší souboj v osmistovkách. A nejen japonské fabriky, zásadně do toho promlouvá i Čína.

 

006

MH TEST
Zero SR/F

Co že se to stalo? Většinou si před půjčením testovací motorky přečtu základní technické informace. Než jsem vyrazil do Prahy pro Zero SR/F, přečetl jsem si nejen ty, ale také celý manuál, stáhl si dvě aplikace (připojení k motorce + Future Go pro vyhledávání nabíjecích stanic a placení na nich), zkouknul pár videí a měl pocit, že jsem na tu novotu dokonale připraven. Jenže když jsme pak v Zeru řešili, co mi dají s sebou za kabely, vzal jsem jen ten do klasické 220V zásuvky v domnění, že na nabíjecí stanici.

 

007

PRVNÍ SVEZENÍ
Jawa 300 CL Forty Two
Jawa 350 Pérák

Vyrazili jsme do Týnce a svezli se na nových Jawách. Dali jsme fotky na sociální sítě a vy se nás od té doby neustále ptáte, kdy už ten test bude. Tak tady je – první dvě novinky, příště bude ta třetí… Koukám na Karla v kanclu, dloube se tužkou v uchu a za ním se za okny pomalu schyluje ke konci takového toho krásného barevnému středoevropskému podzimu. A já tedy povídám: „Hele, Kódle, víš, ty kluku jeden darebácká, že už je to přes dva roky, co jsme byli naposledy v Týnci vyluftovat nějakou tu Jawu?“

 

008

MH na akci
KTM Offroad 2023

Motokrosová řada prošla zásadní inovací s cílem zvýšit výdrž strojů, a tedy snížit servisní náročnost pro uživatele. V tvrdé konkurenci hrála KTM vždycky hlavní housle. Věděli jste, že je to první značka, která představila MX model s přední a zadní kotoučovou brzdou (v roce 1986)? Aktuálnímu portfoliu dominují tři čtyřtaktní modely o objemech 250, 350 a 450 kubíků. Řadu dvoutaktů doplnila zbrusu nová třístovka. Pojďme se podívat na tu fascinující techniku trochu zblízka.

 

009

MH TEST
Yamaha NEO’s

Věděli jste o tom, že Yamaha se věnuje vývoji skútrů s elektrickým pohonem už přes 30 let? Již v roce 1991 představila svůj první elektrický skútr Frog! Je však možné, že vám tato informace utekla, první elektrické skútry této značky byly určeny pouze pro asijské země. V roce 2022 se však tato továrna již zaměřila na evropský trh a my vám teď můžeme představit novou generaci elektrického skútru NEO’s!

 

010

MH SPORT
rozhovor Filip Salač

Připravili jsme pro vás rozsáhlý posezonní rozhovor s naším nejlepším silničářem současnosti. Tým, motorka, souvislosti… pokusili jsme se probrat všechno, co nás po Filipově první sezoně s Moto2 zajímalo, a slovo dostali i naši čtenáři. Asi trochu překvapivě začneme otázkou, co je to ve skutečnosti Moto2. Někdo se jí možná podiví, ale má to svou logiku. Nadhodíme to, o čem se tu bude v následující zhruba hodince debatovat. Ať máme přehled, ať máme základ.

 

011

MH SPORT – HISTORIE
Gary Hocking

Jezdec Hocking pochází z Newportu ve Walesu na jihu Velké Británie, ale jeho rodina brzo přesídlila do Rhodésie v jižní části Afriky, která byla v té době britskou kolonií. Zde se Gary jako teenager také zúčastnil svých prvních motocyklových závodů. Nejprve to byl motokros a různé závody na travnatých tratích, ale časem se zaměřil výhradně na silnici. Tamní lokální závody střídal s různými motocyklovými podniky v sousední Jihoafrické republice.

 

012

SPORT – MotoGP 2022

Je zcela nezpochybnitelný fakt, že japonští výrobci aktuálně zažívají krizi a velký ústup ze svých tradičních pozic. Tedy samozřejmě hovoříme-li o královské třídě MotoGP. Dokumentovat to lze asi nejlépe na výsledcích značky Honda. Ta letos předvedla strašidelně tvrdý sešup směrem někam do pekla! V první řadě je tu věčně zraněný Marc Márquez, který si letos prošel dalším peklem operací, nekonečně vlekoucích se rekonvalescencí a zbytečně unáhlených návratů.

 

013

CO MÁME V TLAPÁCH

Dnes se zaměříme na produkty běžné motorkářské výbavy, které zároveň můžou být i docela vhodnými motorkářskými dárečky. Rukavice a boty potřebuje na motorku každý!

* Rukavice RST TracTech EVO

* Moto boty W-TEC Exetero Olive

 

014

JAK JEZDIT - ENDURO

Nakousli jsme to už minule. Enduro nabízí stejnou, nebo ještě větší zábavu než silnice, stojí méně a vůbec nejste limitováni počasím. Už jenom kvůli tomu je offroad skvělý. Z pohledu jezdeckých dovedností má ale obrovský přesah, který zužitkujete úplně všude. Kdo umí dobře v terénu, má výborné předpoklady k tomu, umět dobře i na silnici. To je nezpochybnitelný fakt.

 

015

MOTO CESTOPIS - CHORVATSKO

Znáte to sami – je vám -náct, jedete s rodičema na dovolenou a ze zadní sedačky auta pozorujete, jak vás předjíždí parta hustejch borců na napakovanejch motorkách. Mířej k mořským břehům, zrovna jako vy. Jenže v jejich podání je to jaksi víc vzrušující, takže intenzivně sníte o tom, že až budete velký, jednou taky takhle vyrazíte. Budete ztělesnění erotickýho dusna a všude, kudy budete projíždět, se z vás holkám budou rozjíždět nohy. Pak váš fotřík zastaví u pumpy natankovat a hele, parta borců tu tankuje taky.

 

016

MH ROZHOVOR
Abel Kike Piña Rodriguez

Chvíli to už vypadalo, že si osud vážně přeje, aby tenhle rozhovor nevznikl. Několik pokusů o sraz dopadlo špatně, nemoc, porouchané auto, nečekaná zpoždění… Jenže takový příběh si přece jeden nemůže nechat utéct! Nakonec se zadařilo a k diktafonu jsem dostal nejen Kikeho, ale také Michala, který mu v Čechách se vším pomáhá.

 

017

THE BEST OF 2022

The Best of MOTOhouse – to nejlepší za rok 2022. Přelom roku je tradičně časem rekapitulací. Jednu takovou si dopřejme i my tady v redakci. Co nás nadchlo, pobavilo a co letos nejvíc ovlivnilo naši práci? Lidé okolo MH odpovídali na nejčastěji vámi kladené otázky…

 

018

MH CUSTOM
Indian FTR1200 Bonmoto Tribute

Pro jednou nám odpusťte, že vám na těchto stránkách nepředstavíme nějakou tu radikální krásku. Tentokrát spíš funkční přestavba, za kterou ale stojí velký příběh, ke kterému rádi přihodíme svoje polínko do ohně. Všechno nejlepší, Martine, všechno nejlepší, Bonmoto!

020

Nový tištěný MOTOhouse 12/2022

V prodeji od pondělí 12. prosince 2022
cena časopisu 119 Kč (SK verze 4,90 €)
Roční předplatné 990 Kč
nebo 1.149 Kč s MH katalogem (SK roční předplatné 39,90 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

 

 019

Digitální publikace MOTOhouse 12/2022

DIGIPORT
https://www.digiport.cz/detail/floowie-pu/512173/775-MOTOhouse-12-2022

ALZA
https://www.alza.cz/media/MOTOhouse-12-2022-d7574595.html

 

titulka