"Nožička" - vysvětlení od Sylvaina Guintoliho

Už od okamžiku, kdy Valentino Rossi poprvé sundal nohu ze stupačky v nájezdu do zatáčky, se vyrojilo několik teorií o tom, k čemu je to vlastně dobré. Psychologická výhoda? Přenesení váhy? Aerodynamický odpor?


Proč to jezdci dělají?

Motorky a pneumatiky se neustále zlepšují. Stějně tak se jezdci neustále snaží najít způsob, jak z nich dostat maximum. "Nožička" je toho krásným příkladem. Technika se dostala do bodu, kdy přetížení při maximálním brzdění je tak velké, že jezdcům často sklouzne noha ze stupačky samovolně. Valentino přišel na to, jak tuhle nepříjemnost obrátit ve svůj prospěch. Netrvalo dlouho a ostatní jezdci začali nožičku kopírovat.

jak_jezdit_nozicka_02

Karbonové brzdy závodních speciálů dosahují značného brzdného účinku. Pozice jezdce při prudkém brzdění není úplně pohodlná. Veškerá váha jde dopředu. Cítíte to hlavně v pažích. Protože máte ohnutá kolena, je střed těla oslabený a je náročné vyrovnat se s přetížením. Co se stane, když v tento moment sundáte nohu ze stupačky?

jak_jezdit_nozicka_03

  1. Nohu dáte níž k asfaltu takže tím efektivně snížíte těžiště. Tím docílíte větší stability a většího brzdného účinku. Taky se část váhy přenese blíže k zadnímu kolu.
  2. Můžete se více zpevnit ve středu těla. Na motorce se cítíte více usazení a silnější. Můžete více použít venkovní stupačku. Budete se cítit značně pohodlněji. Navíc se můžete více opřít vnitřní stranou vnějšího stehna o nádrž.
  3. V neposlední řadě jde o aerodynamiku. Při brzdění chcete mít co největší aerodynamický odpor, jako padák. Horní část těla jde nad plexi. Vysunutá noha pomáhá odpor vzduchu zvýšit. Vzduch proudící na vaše tělo o něco snižuje zátěž, kterou musíte udržet v pažích. Vysunutá noha zvyšuje aerodynamický otvor na tom správném místě - dole a na vnitřku. Trochu jako vzdušná kotva.

jak_jezdit_nozicka_04

Poslední bod je asi hodně marginální, ale v MotoGP prostě potřebujete využít každé maličkosti. Vše co MotoGP na svých motorkách dělají, má nějaký význam. Každá technika, zvláštnost pomáhá nahnat tisícíny sekundy. Nevýhody? Kromě odřených podrážek bot žádné.

Mám to zkoušet taky?

Získaná výhoda je opravdu minimální. Můžete to zkusit, ale pravděpodobně nepoznáte rozdíl, dokud nepojede aspoň přibližně rychle, jako jezdci MotoGP :).